top of page

PRP yöntemi

PRP.jfif
indir.jfif

PRP yöntemi

 

Platelet Rich Plazma,PRP ( Trombosit yönünden zenginleştirilmiş olan plazmanın) istenilen bölgeye, istenilen amaç için enjekte edilmesi yöntemidir. PRP işleminde kişiden alınan kan, özel bir santrifüj işleminden geçiriliyor ve  bileşenlerine, ayrıştırılıyor, elde edilen bu platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma(PRP), yine aynı kişiye, cilt gençleştirme ve ya farklı diğer amaçlar için enjekte ediliyor.

 

PRP uygulaması ile nasıl cilt ve yaralar iyileşiyor?

 

Plateletler veya  tıbbi adıyla trombositler ,vücudumuz herhangi bir hasara maruz kaldığında dokuların onarılması ve normal hallerine geri dönmeleri için, gerekli olan büyüme faktörlerini yapılarında taşıyan kan hücreleridir. Herhangi bir hasar durumunda kanımız trombositleri, bu dokuda  toplar ve bir onarım sürecini başlatır. Normal durumda doku bunu belli sayıda yapabiliyor iken, PRP uygulamasında, hedef dokuya kan ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda ve çok daha hızlı bir şekilde trombositler taşınır. PRP ile hasarlı dokunun onarımı, hem daha hızlı ,hem daha etkili başlamış olur ve sonuç daha kısa sürede elde edilir(.Bölge'ye gelen trombositlerin yoğunluğu normalinden  2 ile 4 kat daha fazladır PRP yönteminde)

 

 

Derinin gençleşmesi ile yara iyileşmesi arasındaki bağlantı nedir?

 

Derinin yaşlanması demek, fiziksel özelliklerini kaybetmesi demek, yaralanma süreci de aynı yani bu durumda deri bazı fiziksel özelliklerini kaybediyor. Bu nedenle derimizi gençleştirmeye yönelik uygulamalarda, aslında yara iyileştirme yöntemlerini, vurgulamamız onu taklit  etmemiz gerekir. Birçok dermatolojik uygulama, örneğin lazer, peeling, dermarol gibi durumlarda da derimizde  belli hasarlar oluşturunuz Bu hasarları iyileştirmek için dışarıdan bir güç ,örneğin lazer ışıkları, peeling, veya travmaları kullanırız.

 

Bu hasarların sonucunda istediğimiz gibi  büyüme faktörleri salgılanıyor ve iyileşme süreci başlamış oluyor. Dermato Kozmetik ürünler, esasen aynı yol ile çalışır ve büyüme faktörleri ne artırıyor. PRP  yöntemi ise etkili, hızlı ve güçlü bir yöntemdir ve bu şekilde damarlarımızda var olan bu mucizevi maddeyi harekete geçirerek gerekli amaçlar için kullanılmış oluruz.

PRP yöntemi tıbbi amacıyla kalp ameliyatlarında, iyileşme suresini hızlandırmak amacıyla tenisçi dirseği, tendon sakatlığı gibi durumlarda da uygulanabilir, PRP  bu durumda kök hücreler aktif hale getirilerek dokuların yenilenmesine yardımcı oluyor.

 

PRP Hangi durumlarda önerilir?

 

 • Tamamen estetik amaçlı  cilt gençleştirme olarak, yüz, boyun, dekolte, eller kol ve bacak iç bölgelerinde uygulama

 • Lazer, peeling, derma rol gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin hızla yapılanmasını sağlamak amacıyla.

 • Deride sigara, güneş,, solaryum nedeniyle oluşan kırışıklıkların düzelmesi, çöküntülerin giderilmesi, cilde esneklik ve parlaklık kazandırılması.

 • kalp ameliyatlarında

 • Tenisçi dirseği, tendon sakatlığı

 • Dental   implantlar

 • İyileşmeyen yaraların tedavisi

 • Kronik ağrılarda PRP ağrı polikliniklerinde yapılır.

 • Saç dökülmesi ve saç ekiminden sonraki aşamalarda PRP bakım amaçlı kullanılabilir.

 

PRP uygulamasının faydaları nelerdir?

 

 • Tamamen doğal bir şekilde deriyi yeniden canlandırır ve onarır.

 • PRP kollajen oluşumu ile birlikte derinin bütün esaslı ve yaşamsal öğelerini destekler .

 • Deriye gençleştir, erken kırışıklıkların ve çizgilerin görüntüsünü azaltır.

 • PRP son derece hızlı ve uzun etkilidir.

 • Tek bir uygulama bile ciltte sağlıklı ve parlak bir görüntü oluşturur ama en iyisi düzenli  periyotlarla uygulamak ve gençleştirici etkiye maksimize etmek

 

PRP seanslar ne kadar sürüyor?

 

PRP uygulaması son derece pratik olup ortalama 30 ile 45 dakika sürüyor.

 

PRP kaç seans ve ne kadar sürede bir tekrar edilmelidir?

 

PRP tedavisinde cilt yenilenmesi kalıcıdır, ancak yaşlanma süreci devam ettiği için yenilenme seansları gerekecektir. 15 günde bir yapılacak 3 - 4 uygulamadan sonra 6 - 12 ayda bir, tekrarlanırsa etkisi oldukça, gençleştirici etkiye eşdeğer olacaktır.

 

PRP tedavisi kimlere uygulanmaz?

 

Trombosit sayısı yetersiz olanlar ve kanser hastaları bu yöntem için uygun hastalar değildir.

 

 

PRP  uygulamasının sonucu ne zaman hissediliyor?

 

PRP uygulamasından hemen sonra ciltte değişiklikler başlıyor, ona takip eden 3 ile 4 seanstan sonra kalıcı bir hal alıyor.

 

PRP yöntemi güvenilir bir yöntem midir?

 

Hastanın kendi kanı ve kendi trombositleri, kendi ihtiyaçları için kullanılıyor, yani yabancı ve sentetik herhangi bir madde söz konusu olmuyor. İşlem doğru hekim ve doğru şartlarda uygulandığında herhangi bir yan etki söz konusu olmuyor.

 

PRP ile kök hücre arasındaki fark nedir?

 

Kök hücre tedavisi bir  yara ya da hastalık durumunda, hasar görmüş organa yeni hücreler kodlamak  ve tanıtmak anlamında geliyor. PRP yönteminde ise zenginleştirilmiş Trombosit hazırlanarak ve bölgeye enjekte edilerek, büyüme faktörü hormonu salgılatarak, faydalarından yararlanmak anlamında geliyor. 

Kısa bilgilendirme
Anestezi: Lokal anestezik krem sürülebilir.

Muayene ve uygulama süreci: Uygulama ortalama 15-30 dakika sürer. Uygulama 15-30 gün aralarla ortalama 2-4 seans 
İyileşme süresi: Günlük hayata hemen geri döner.
Kullanım süreci: Ciltteki iyileşme devam eder.
Uyarı: O gün, eliniz ile o bölgelerle oynamayın.
Ağrı: Çok hafif.
Sonuç: Başarılı .Gözle görülür değişimler zamanla hissedilecek.

bottom of page