top of page

Dolgu maddeleri

how-to-correct-bad-fillers-480x240.png
lip-anatomy-480x240.png

Dolgu maddeleri

Yaşlanma sürecinde, cilt dolgu maddesi, yani hyaluronic asit kaybetmeye başlıyor. Cilt tamamen doğal ve şeker sayılan,  Haylaronoik asit yardımıyla sürekli nemlendiriliyor, asit yapısı itibarıyla su emiyor ve cildi sürekli nemli tutarak genç bir görünüm sağlıyor,yaş ilerledikçe bu madde azalıyor, cilt kurumaya başlıyor, hacmi azalıyor, ciltte boşalmalar, kuruluk ve kırışıklıklar oluşmaya başlıyor.

 Dolgu maddesi nedir?

Dolgu maddesi dışarıdan çok ince uçlu bir iğne ile cilt  altına enjekte edilen, geçici veya uzun süreli maddelerdir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte cildin ana elementleri, yani cilt altı yağ dokusu, Hayaloronoik asit, kolojen ve elastin liflerde kayıplar meydana geliyor ve ciltte hacim azalmalar, boşluklar, kırışıklıklar ve sarkmalar oluşmaya başlıyor. Dolgu maddesi ise bu gibi kayıplari gidermek, dokuya istenilen  form ve hacımı sağlamak için, dışarıdan kullandığımız maddelerdir

 

 En çok hangi bölgelerde dolgu maddesi uygulanır?

 Elmacık kemiklerinin daha hacimli ve belirginleşmesi için

 Göz altlarında kişiye rahatsızlık veren çökme, gölgelenme ve morarmaları geçirmek için

 Burun kenarından, ağzın dış köşesine uzanan, yorgunluk işareti veren nazolabial  çizgilerin gidermek için

Düzgün bir çene ve çene hattı oluşturmak için

 İnce dudakların dolgunlaştırmak ve şekillendirmek için

 Dudak üstündeki mimik çizgileri düzeltmek için

 Buruna hafifçe şekil verebilmek için

 Yüzde derin izler, akne ve daha önce geçirilmiş yara izi varsa onlara hafifletmek veya tamamen gidermek için

 

Dolgu uygulanmasından önce ne yapılır?

 Ağrı eşiği düşük olan kişilerde dolgu uygulamasından 20 dakika önce bölgeye anestezik krem sürülüyor ve bekletiliyor. İğne son derece ince uçlu ve ağrı olabildiğince minimal düzeydedir.

 

 Dolgu uygulaması ne kadar sürer? ön hazırlık var mı?

Son derece pratik bir yöntem olup ortalama 15-30 dakika sürer. Dolgu maddesi uygulamasından önce, herhangi bir ön hazırlığa gerek yok.

 

 Dolgu uygulamasından sonra nasıl bir değişiklik görülür? işe gitmemi engeller mi ?

Uygulamadan sonra size rahatsız edecek ve işe gitmenizi engelleyecek herhangi bir durum söz konusu olmaz. Çok az görülen morarma ve noktasal kanamalar varsa hafif fondöten ile kapatılır ve ortalama 3-5 günde geçer.

 

Dolgu maddesinin etki süresi ne kadardır?

 Kullanılan dolgu maddesinin özelliğine göre bu süre değişmektedir. Ayrıca kişilerin genetik ve bireysel özellikleri dolgunun etki süresine etkileyebilir.

Dolgu maddesinin yan etkisi var mı?

Doğru ve güvenilir doktorlar tarafından uygulanan dolgu maddeleri, uygun doğru madde seçildiğinde, herhangi bir yan etkisi olmaz. Hafif pembemsi, kızarıklık ve ya küçük morarma noktaları zaten yan etki sayılmaz ve kısa sürede geçer. Uygulama bu konuda doğru kişi ve doğal estetik bakış açısı olan uzman dermatolog tarafından uygulandığında, sonuçlar son derece doğal görünecektir

 

Dolgu enjeksiyonundan önce, dikkat etmemiz gereken nelerdir?

İğne ile yapılan bir işlem olduğundan kanama ve hafif morarma riskini artıran ilaçlar, bazı içecekler ve yiyeceklere dikkat etmek gerekiyor. Bu grupta ağrı kesiciler, kan sulandırıcı ilaçlar, Ginseng, ekinezya, Yeşilçay gibi ilaç ve yiyecekleri sayabiliriz, özellikle ilaçları 1 gün önce kesmekte fayda vardır.(tedaviden hemen sonra ilaçlar başlanabilir).

 Dolgu uygulanmasından sonra neye dikkat etmeliyiz?

 Dolgu uygulamasından sonra sert masajlar, bölgeye uygulanan sert hareketlerden kaçınmalıyız. Bölgeye aşırı sıcak veya aşırı soğuğa maruz bırakmamalıyız. Küçük morarma noktaları varsa Arnica gibi kremler kullanmakta yarar vardır.

Dolgu maddesi ile birlikte hangi estetik uygulamalar eş zamanlı yapılabilir?

Botox, yüz mezoterapisi, PRP, gençlik aşısı gibi enjeksiyonlu uygulamalar ile aynı anda aynı günde yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

 

 Lazer ve ya radyofrekans uygulamaları,  dolgu ile aynı günde  yapılır mı?

Ciltte ısınma etkisi yaratan işlemler, dolgunun kalıcılığını etkiler ve ömrünü kısaltır. Dolayısıyla bu gruptan herhangi bir uygulama düşünüyorsanız onu dolgudan önce yaptırmanız lazım, Üstelik bu uygulamalardan sonra cildin gerçek hacim kayıpları, kırışıklıklar, izler kendisine daha iyi gösterir, daha başarılı kombine bir  tedavi ve  sonuç sağlanır. 

Juvederm nedir?

Hayaluronik  asit içeren bir yüz dolgu maddesidir. Jel kıvamında olan bu dolgu maddesi, Doktorunuz tarafından hacim ve şekil vermek istediğimiz bölgelere enjekte ediliyor. Kırışıklıklar dolduruluyor ve bölgeye hafif bir hacim veriyor. Kalıcılığı kişiden kişiye değişmekle birlikte en az 9-1  sene arasında değişiyor.

 

Kullanılan dolgu maddeleri sağlıklı mı? nasıl elde edilir? Dudak ve burun dolguları nasıl uygulanır?

Tıp dünyasında en çok tercih edilen dolgu maddeler, doğal dolgu maddeleridir. Kimyasal madde içermeyen bu maddeler, vücuda kolayca karışır ve belli bir süre için kalıcı etki sağlar. Vücutta zaten hayaluronik asit doğal bir şekilde bulunmaktadır. Her dolgu malzemesi doğal değildir. Örneğin silikon içeren dolgu maddeler. Hylaronoik asit dışında vücutta alınan yağlar da dolgu maddesi olarak kullanılabilir. Dolgu maddesi ile dudak dolgunlaştırma yönteminde ise ilk önce dudak bölgesine uyuşturucu krem sürülür, ve sonra istenilen bölgelere dolgu maddesi enjekte edilir. İşlem ortalama 30 dakika sürer ve etkisini 6-9 ay devam eder. Dolgu maddeleri ayrıca burun şekillendirme ve hafıfce düşüklükleri kaldırmak amacı ile de kullanılır.

Bu yöntemde yine aynı şekilde anestezık krem sürülür ve uygulama yapılır. Ortalama 30 dakika sürer ve senede ,bir kez desteklenebilir.

 

Kısa bilgilendirme
Anestezi: Uygulamadan önce krem sürülebilir.
Muayene ve uygulama süreci: Uygulama ortalama 15-30 dakika sürer.
İyileşme süresi: Hemen normal hayata geri döner.
Kullanım süreci: Kişiden kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 6-10 ay sürer.
Uyarı: O gün, uygulama yaptığımız bölgeler ile oynamayın.
Ağrı: Çok hafif.
Sonuç: Çok başarılı .Uygulamadan hemen sonra sonuç gözle  görülür derecede başarılı ve doğal.

bottom of page