top of page

Botox

best-age-to-get-botox-480x240.png
360_F_249940566_LMSTznpFLObp4aqsH7goIpVuYoaOFq9R (1).jpg

BOTOX

Yaşla birlikte yüzde özellikle göz çevresi, alın ve kaş arasında kırışıklıklar meydana geliyor ve yüze yorgun bir ifade veriyor. Bu mimik çizgilerin tedavisinde, en çok kullanılan ve en etkili   tedavi şekli botox tur. İlk aşamalarda tiklerin tedavisinde kullanılan botox zamanla birlikte tıbbın bir çok dalında hem tedavi amaçlı hem de estetik amaçlı kullanılmaya başladı.Botox tıpta ve estetikte yaklaşık 40 seneden beri, bir çok alanda 

güvenle kullanılmaktadır.

Botox nedir?

Botox yüz bölgesinde özellikle alın, göz çevresi,  kaz ayağı çizgileri, kaşların arasındaki, yüze sert ifade veren  kaş arası kırışıklıklar, boyundaki yatay dairesel çizgiler, dudak üzerindeki mimik çizgiler ve dekolte bölgesindeki çizgilerin tedavisinde en çok kullanılan tıbbi bir yöntemdir. Botox Tedavi süresince, istem dışı kas hareketlerini engelliyor ve var olan çizgileri hafifletmekle  birlikte yeni çizgilerin oluşumunu da yavaşlatıyor. Botox son derece pratik bir yöntem olup ortalama 15-30 dakika sürüyor ve çok ince üçlü,  insülin enjektörü ile uygulanıyor.

Botox tedavisinden yaklaşık 15-20 dakika önce, ağrı eşiği düşük olan ve isteyen hastalara anestezık krem sürülüp bekletiliyor. Tedavi etkisini ortalama 3 gün sonra göstermeye  başlıyor ve 7-10 güne kadar maksimum etkiye geliyor.

Botox nasıl uygulanıyor ?

Botox uygulaması başlamadan ortalama 15-20 dakika önce bölgeye anestezik krem sürülüyor. Bu sürenin sonunda bölge temizleniyor ve iyice dezenfekte ediliyor. Sonradan çok ince üçlü insülin enjektörü ile ufak dozlar halinde gerekli bölgelere yeterli miktar Botox ilacı enjekte ediliyor. Botox yöntemi son derece pratik bir yöntem olup, ortalama 15-30 dakika sürüyor.

Botox en çok hangi bölgelere uygulanıyor?

Botox en çok göz çevresindeki çizgiler, alındaki çizgiler, kaşların arasında yüze sert ifade veren kaş arası çizgiler, dudak üstündeki hafif mimik çizgileri,  boyundaki dairesel çizgiler, burun çevresindeki hafif tavşan çizgileri, kaşları hafifçe kaldırmak ve ya çok yüksek kaşları hafifçe düşürmek, burun ucunu hafifçe kaldırmak,  dekolte çizgileri hafifletmek gibi bir çok bölgede kolaylıkla kullanılabilir. Yüzünüzün yuvarlaklığını korumak ve bu bölgedeki sarkmaları bir dereceye kadar toparlamak için,  platysma kaslara da ayrıca uygulanabilir. Ayrıca geceleri dış sıkma probleminiz varsa, Botox sayesinde onlardan kurtulmak mümkün.

Botox ilacı kaç çeşit?

Türkiye de şuanda FDA onaylı 2 çeşit botox mevcut

Allergan fırmasına ait botox ve Dysport

Botox en çok kimlere uygulanır, yan etkisi var mı?

Cinsiyet ayrımı olmaksızın hiç mimik yapmadığı halde, kırışıklıklar yer etmeye başladıysa ve ya mimik yapma sırasında kırışıklıklar oluştuysa botox uygulaması başlanabilir. Genetik olarak bazı kişilerde özellikle 25-30 yaş civarında kırışıklıklar erken gelişebilir bu gibi durumlarda kırışıklıkların artmaması ve derinleşmemesi için botox başlanır.

Botox herkese uygulanabilir mi?

Botox konusundaki en doğru bilgileri güvendiğiniz uzman doktorunuz detaylı bir incelemeden sonra,  size verecektir. Botox da hastanın özgeçmişi, geçirmiş olduğu hasatlıklar, sağlık durumu ve hastanın beklentisi   detaylıca incelenmelidir. Bunlara uygun olan her kişi botox uygulaması yaptırabilir.

Botox etki süresi ne kadardır?

Kişiden kişiye değişmekle birlikte bu süre ortalama 4-6 ay arasında değişiyor. Hastanın yaşı,  Cilt tipi, mimik yapma derecesi ve genetik faktörler Botoxun sürecini etkiler. Hasta ne kadar genç ise sinir ucundaki blokaj daha çabuk çözülür(4 ay).Orta yaşta ise ortalama 6 ay ve ileri yaşlarda ise ortalama 6-8 ay sürüyor.

Botox iş ve sosyal hayatı etkiler mı?

Sosyal hayatı ve ya işinize gitmenize engelleyecek herhangi bir durum söz konusu olmuyor Botox işleminde. Öğle arası güzellik olarak bilinen botox ortalama 15-30 dakika sürüyor.

Botox uygulamasından sonra nasıl bir etki bekleniyor?

Bu konuda uzmanlığı ve Botox konusunda, tecrübesi olan hekim tarafından uygulandığında ve hasta doğal bir görüntü istediğinde yüzde kesinlikle donuk ve şaşkın bir yüz ifadesi  söz konusu olmuyor. Botox uygulanan bölgelerde, bir tazelik ve gençlik sağlıyor ve yüze aydınlık ve ferahlık veriyor. Kişinin psikolojisini iyi yönde etkileyecek doğal parlak  ve tazelenmiş bir yüz ifadesi ortaya çıkıyor.

Botox ile yüz doğallığı kaybolur mu?

Botox doğru ve doğal uygulandığında yüzde herhangi bir şişkinlik ve ya kaşların aşırı kalkması söz konusu olmuyor. Bazı kişilerde ise tam tersine kaşlarda ve göz kapaklarında esneme ve ye düşme varsa onların toparlanması için Botox uygulanıyor. Dönük ve anlamsız yüz ifadeleri ancak yanlış ve doğal olmayan uygulamalarda görülebiliyor.

Botoks tıpta başka hangi alanlarda uygulanıyor?

Migren, gözde tik ve şaşılık tedavisi, yüz felçleri, el ayak ve koltuk altı aşırı terlemelerde, nörolojide istemsiz kas sertleşmelerini engellemek ve daha bir çok alanda  başarılı bir şekilde  Botox uygulanabiliyor.

Botoks uygulamasından sonra kızarıklık ve ya morarma olur mu?

Kızarıklık olmaz . Morarma ise,eğer olursa, küçük bir morarmadır ve  her yüz vakadan 3-5 inde görülüyor, o da ortalama 3-5 günde kayboluyor.

 

Botoks uygulama önce ve sonrası neyi dikkat edilmeli?

Uygulamadan önce kan sulandırıcı, aspirin gibi bir ilaç alınmamalı, özellikle grip dönemlerine ve üst solunum yolu enfeksiyon dönemlerine,  denk gelmemesi dikkat edilir.

Botox uygulamasından sonraki ilk 2-4 saat çok eğilmemesi ve kas gevşetici grubu ilaçlar kullanılmaması gerekir.

Botoks aşırı terleme durumlarında uygulanır mı?

Botoks özellikle koltuk altı, el ve ayak aşırı terlemelerde, yüz ve saçlı derideki terlemelerde pratik bir şekilde uygulanır ve çok başarılı sonuçlar verir. Botox Uygulaması başlamadan 30 dakika önce bölgeye anestezik krem sürülür.

Botoks hangi durumlarda uygulanmaz?

Özellikle hamilelerde, kanama problemi olanlarda ve bazı çeşit kas hastalıklarında uygulanmaz. Bölgede uçuk varsa botox uygulaması için lezyonun geçmesi beklenir.

 

Kısa bilgilendirme

Anestezi: Lokal krem sürülebilir.
Muayene ve uygulama süreci: Ortalama 15-30 dakika sürer.
İyileşme süresi: İlacın etkisi 3-7 gün,  içinde başlar. Sosyal hayata hemen geri dönülür.
Kullanım süreci: Kişiden kişiye göre değişmekle birlikte ortalama, 4-6 aydır.
Uyarı: Uygulama yaptığımız günde ,bölgeler ile oynamayın.
Ağrı: Çok hafif.
Sonuç: Başarılı ve çok doğal. Yüzde gençleşme  ,ferahlama, indirekt lifting etkisi.

bottom of page