top of page

Metabolik balans

e850d676-46a9-4a89-8d59-a3173815a7d4_1920x1080.jpg
skipping-or-jumping-rope-for-fitness_edited.jpg

Metabolik balans nedir?

Metabolik balans İnsan vücudunda dengeyi sağlayan , kişiye özel dengeli beslenme programıdır.

İnsanı kısa sürede başarıya ulaştırır. ama kısa süreli bir diyet programı değildir. sağlıklı beslenme kurallarını öğretip hayata geçirilmesini sağlayan bir sistemdir.

Kalori hesabına dayalı bir diyet değildir. kilo vermeye sağlayacak olan gıdalar, kan değerleri, kişisel verilere göre belirlenir. Bu belirleme sırasında gıdaların kalorilerinden çok,  glisemik yükleri ve kişinin metabolizma özellikleri dikkate alınır.

Metabolik balans kalori sınıflandırılmasına göre değerlendirilecek olursa,  hastane ortamında, kısa sure uygulanabilen,  çok düşük kalorili diyetler kader etkili olmasına rağmen günlük hayatı kısıtlamadan uzun süre uygulamasında sakınca görülmeyen düşük kalori gruba yakın bir sistemdir. Ancak başarısı ,Kalori ayarlamasında ziyade,  yiyecek seçimi ve yiyecek gruplarının kombinasyonu ve tüketim şekli ile yakından ilgilidir.

 Metaboik balanc programı başlamadan önce hasta ile birebir yapılan görüşmede, danışanın beklentisi, amaç kilo almak ve ya kilo vermek mı yoksa sağlıklı beslenmek amacı ile mı bu yöntemi ilgilendiği araştırılır. Hastanın boyu, kilosu, bel çevresi ,geçirmiş olduğu hastalıklar ve ya ameliyatlar varsa iyice analiz edilir. Tamamen  bireysel ve kişiye özel olan metabolik balanc tedavisinde, danışana iyice bilgi verdikten sonra, metabolik balanc aşamaları anlatılır ve istenilen laboratuar tahlil sonucu Almanya ya gönderilir. Almanya dan gelen sonuca göre kişiye özel , çok başarılı bir beslenme programı  ile hastanın kilo vermesi ve genel durumunda iyileşmesi, her hafta gözle görülür tarzda gözlemlenir ve süreç devam edilir. Metabolık balans bir tek kilo verme ve ya beslenme şekli olmayıp, aynı zamanda bir çok kronik hastalık (İnsulin direnci,hipertansiyon,horlama,kolestrol tedavısı ve daha bir çok alanda )yardımcı tedavi şeklidir. Metabolic balans program süreci tamamen danışanın problemine göre değişir. Lütfen detaylı bilgi için Dr.Melisa Eczacıbaşı ile direkt görüşme ayarlayın.

bottom of page