top of page

Botox'un tıbbı tedavi yöntemleri
 

unwnated-p7seaik2z0awfayb5ybsnuk6nn02g95mdxg362czr0.png
BACRI_Dont_Waste_Money-480x240.jpg

Botox’un değişik kullanım alanları

 

Botox tıpta ve estetikte  birçok alanda başarı ile uygulanıyor. Tıpta kullanım alanları ise estetikteki alanlar kadar ,geniş yelpazede sayılabilir. Tik tedavisi ise bu alanlardan biri. Yüz ve boyun başta olmak üzere vücuttaki seğirmeler, atmalar ve tikler, diş sıkma ve gıcırdatmalar son yıllardaki tedavi yöntemlerden birkaç tanesi.

 

Tik'in nedenleri nelerdir?

 

Değişik ve farklı sebepleri olabilir

Beynin arkasındaki atardamarın yüz sinirine baskı yapması ,yani tıptaki ismi ile hemifasiyal spazm, göz kuruluğuna bağlı sürekli göz kırpma ihtiyacı, kronik gözleri iltihabı olan ve tıpta  blefarospazm  olarak bilinen durum, tiki oluşturan nedenlerden ancak birkaç tanesi dır.

 

Seğirmeler ve tikler en çok nerelerde görülür?

 

El, ağız ve yüz gibi bölgelerde, mesleki sebeplerden dolayı boyun ve parmaklarda gelişen seğirmeler, zaman zaman rastlayabileceğimiz tiklerdir. bu gibi durumlarda uygun vakalarda  botox ile çözüm bulmak mümkün.

 

Tık tedavisi nasıl uygulanır?

 

İstem dışı hareketleri ortadan kaldırmak için düşük dozda ki botoks ilacı çok ince uçlu bir iğne ile sorunlu olan bölgeye enjekte ediliyor. Botox tedavinin etkisi ortalama 3 gün sonra başlıyor 3-4 aya kadar devam ediyor. Bu surenin sonunda hareketler yavaş yavaş geri dönüyor ve istenildiğinde botox tedavisi tekrar tekrarlanabiliyor.

 

Botox her çeşit hastaya uygulanabilir mi?

 

 Botox tedavisinden önce hastayı her yönden değerlendirmek, uygun olup olmadığını karar vermek gerekiyor. Bu konuda bilgisine güvendiğiniz uzman Doktorunuz sizi yönlendirecektir ,tiklerin varlığı, kişilerde psikolojik huzursuzluğa neden olduğundan, başarılı botox uygulamalarından sonra hasta son derece memnun kalacaktır.

 

Botox tedavisi hangi yaş grubunda daha uygun?

 

18 - 65 yaş arasındaki kişilerde, yani bu konulardan şikayetçi olan herkes botox yönteminden yararlanabilir. Son derece pratik olup, ortalama 15 dakika sürüyor ve sosyal hayatınızı hiçbir şekilde etkilemiyor.

 

Botox’un bilmediğimiz başka kullanım alanları var mı?

 

Bilinenin aksine botox bir tek yüzdeki kırışıklıklar için kullanılmaz gelin beraber hangi alanlarda kullanıldığını kısa bir bakış atalım.

 

Boyundaki kırışıklıklar.

 

Boyundaki dairesel çizgiler ve bazı dikey kırışıklıklarda, özellikle erken dönemde çok derinleşmeden, düzenli aralıklarla yapılan botoks, ileri yaşlarda bu bölgede gelişen derin çizgilerin önüne geçecektir ve şu anki boynunuza, çok daha genç ve fresh görüntü verecektir.

 

Kaşların  şekillenmesi için botox

 

Yerçekimi yüzümüzdeki her ayrıntıyı etkiliyor. Kaş kenarlarımız ve göz kapağı da bu yerçekimi nedeniyle sarkmaya başlıyor. Alın bölgesine ufak doz botox uygulamalar, hem esnemiş göz kapaklarımızı hafifçe toparlıyor hem de yüzümüze daha genç ve dinç bir görüntü veriyor.

 

Çenedeki şekil değişiklikleri ve deformasyonlarında botox

 

Yüzümüzde en çok yaşlanan bölgelerden birisi da çene, yerçekimine bağlı sarkıyor ve şekil değişikliğini uğruyor. Özellikle çene bölgesindeki portakal kabuğu görüntüsünü botox ile azaltmak ve gidermek mümkün.

 

Saç derisindeki rahatsız edici terleme de botox

 

Bu bölgeye yapılan çok ufak dozlarda ki botox, terlemeyi azaltıyor ve kepeklenmenin önüne geçmiş oluyor.

 

Dudak üzerindeki ve çevresindeki kırışıklıkların azaltılması botox

 

Genetik faktör, aşırı mimik kullanımı, konuşma ve gülme gibi eylemler dudak üstü ve çevresindeki kırışıkların artmasına ve yüze daha yorgun bir ifade vermesine neden oluyor. Dudaktan çeneye uzanan ve  yüze yorgun ve mutsuz bir ifade veren çizgileri da, ayrıca botox ile azaltmak mümkün.

 

Koltuk altı aşırı terleme de botox

 

Botox uygulaması ile koltuk altı, el ve ayak gibi bölgelerde oluşan aşırı terlemelerden ortalama 6 -10 ay süresince kurtulmak mümkün. Özellikle koltuk altı terlemeleri, kişilerin  giysilerin  üzerinde iz bırakıyor ve onları rahatsız ediyor. El içi terlemeler ise özellikle sosyal hayatı aktif olan ve tokalaşma mecburiyeti olan kişilerde psikolojik rahatsızlık neden oluyor. Hem koltuk altı hem de el, ayak bölgesinde, Ortalama yarım saat süren botox uygulaması sayesinde bu sorunlardan kurtulmak ,daha rahat bir hayat sürmek mümkün.

 

Burun ucu kaldırma da botox

 

En çok yer çekiminden etkilenen ve şekil değişikliğine uğrayan bölgelerden biri hiç kuşkusuz burnumuz, burnun ucumuz bu yerçekimine karşı direnç gösteremez. Diğer taraftan konuşurken da gülerken de burnun yan tarafında tavşan çizgisi dediğimiz çizgiler oluşur bu sorunları gidermek için botox yine iş başında.

Kısa bilgilendirme

Anestezi: Duruma göre hafif anestezik krem sürülebilir.

Muayene ve uygulama süreci: Uygulamaya göre değişmekle birlikte ortalama 15-30 dakika sürer

İyileşme süresi: ilacın ortalama etkisinin ,başlama süresi, 3-7 gündür. Normal hayata hemen geri dönüş.

Kullanım süreci:  Uygulama nedenine göre, ortalama 4-6 ay ve ya daha fazla etki devam edebilir.

Uyarı: bölgelerle oynamayın,1-3 gün o bölgelere masaj yapmayın.

Ağrı: Çok hafif.

Sonuç: Lütfen doktorumuzdan bilgi alınız. Botox uygulanan bölgelerde gözle görülür pozitif değişimler yapar.

bottom of page