top of page

Saç dökülme, PRP, saç mezoterapi

bellevue-mens-hair-transplant.jpg
hair-loss1-1.png

Saç dökülme tedavısi , PRP tedavi, saç mezoterapi

 

Saç dökülmesi, bir ölçüye kadar normal kabul edilir. Dikkat edersek,  Saçların her zaman bir dereceye kadar döküldüğünü görürüz. Başka bir deyişle, canlı saçların çıkması için, ölü saç tellerinin dökülmesi gerekir. Normalde her gün 50 - 100 e kadar saç dökülebilir, ancak saçlar tutam tutam ellerinizde kalmaya başlarsa, acilen doktora başvurmanız gerekir.

 

Normalde günde 50 ile 100 tel saç dökülebilir. Bu sayı genetik yapısı, yaş, extra özellikler, cinsiyete göre değişir. Saç dökülmesi günde 100 telden fazla ise veya yeni çıkan saçların eskisine göre cansız ve ince ise bunu bir sorun olarak görmek gerekir.

 

 Saç dökülme nedenleri nelerdir ?

 

 • Hormonal değişiklikler: Örneğin menopoz sonrası saç kalitesinde değişiklikler oluyor. bunlar tedavi edilmezse saçlar giderek güç kaybeder ve saç dökülür.

 • Doğumdan sonra saç dökülmeleri: Bunlar genelde  geçicidir ve doğumdan sonraki 48 ayda sonra, yeniden eskisi gibi geri gelmeye başlar.

 • Dengesiz ve yetersiz beslenme

 • Radyasyon, kemoterapi

 • Bazı çeşit ilaçlar

 • Stres ve şok, yoğun stres

 • Tiroid bozuklukları, bu durumda saçlar kurur, gevrekleşir ve kırılgan bir hal alır ve nihayeten saçlar dökülür.

 • Yüksek ateşle seyreden bazı hastalıklar

 • Bazı hastalıklar, özellikle histerektomi sonrası dönemlerde saçalar dökülebilir.

 • Yanlış yapılan saç  müdahaleleri. aşırı fön, saç düzleştirme, saç dökülmesini neden olur.

 • Genetik faktörler özellikle 1. derece yakınlıktan, gelen genetik saç dökülmeleri bu grupta  

 • Vitamin ve mineral eksiklikleri en önemli saç dökülmeleri arasında sayılır.

 

Saç dökülme tedavisi için hangi yöntemler uygulanır?

 

Her şeyden önce altta yatan neden ve saç dökülmesinin hangi nedene bağlı geliştiğini bulmak lazım. Saç dökülme nedeni tek olmadığı gibi tedavi yöntemleri de tek değildir. Bu grupta

 

 • İlaçla saç dökülme tedavisi

 • Saç mezoterapi ile saç dökülme tedavisi

 • PRP ile saç dökülme tedavisi

 • Rejenere Activa ile saç dökülme  tedavisi

 

İlaçla saç dökülme  tedavisi nasıl bir yöntem?

 

Altta yatan nedenleri araştırıldıktan sonra, anormal saç dökülmesini önlemek ve halihazırda  var olan saçların kalınlaşmasını sağlamak için, onaylanmış ilaçlar, uzman dermatologlar tarafından verilebilir. Yeni başlamış hafif, orta derece saç dökülmesini önlemek, saç sayısını artırma, incelmiş saçların kalınlaşmasını sağlamak ve daha fazla kaybı önlemek için tercih ettiğimiz ilaçlardır bu ilaçlar.

Altta yatan nedenler arasında, vitamin ve mineral yetersizlikleri, tiroid bozukluklar,  yanlış müdahalelerden kaynaklı, beslenme yetersizliği, gibi nedenler, ise ilaçla tedavi şekilleri tercih edilir. Bu ilaçlar kozmetik ürünler değil ve uzun dönemde Doktor kontrolünde kullanılması gerekir.

 

PRP ile saç dökülme tedavisi nasıl uygulanır?

 

Saç dökülmesini azaltıp, saç kıllarının kalınlaşması ve güçlenmesine yardımcı olan  PRP yönteminde, hastanın kendi kanı, kendi tedavisi için kullanılır. PRP ile saç dökülme tedavisinde bir çay bardağı kadar alınan kanın, özel bir işlemden geçirdikten sonra, Kanın içindeki özel tamir hücrelerine ayrıştırarak, problemli bölgeye tekrar enjekte etmek anlamında geliyor, PRP yöntemi. Bu yöntem ortalama 30-45 dakika sürüyor  ve seans sayısı kişiden kişiye göre değişiyor. PRP ile saç dökülme tedavisi muayenehane şartlarında gerçekleşiyor ve normal hayata hemen geri dönülüyor. İnce uçlu bir iğne ile yapıldığı için ağrı hıssi çok az ve PRP ile saç dökülme tedavisinin herhangi özel bir bakımı yoktur.

.

Saç mezoterapisi nasıl uygulanır? ne fayda sağlar?

 

Saç mezoterapi yönteminde, saçın sağlıklı büyüyüp gelişebilmesi için özel bir kokteyl karışım hazırlanıyor. Saç mezoterapisinde, vitamin, antioksidan, mineral ve kan dolaşım düzenleyici ilaçlar içeren bu kokteyl, çok ince uçlu bir iğne ile yaklaşık 1 santim aralıklar ile saçlı deri bölgesine enjekte ediliyor ve tedaviden sonra ise bu bölgeye hafif bir masaj uygulanıyor.

 

Saç dökülmesine minimal düzeye getirmek için neler yapılmalı?

 

 • Yanlış diyet uygulamalarından vazgeçin. Uzman hekim ve diyetisyen kontrolünde olmayan şok diyetler, saçınızın dökülmesine neden olur. protein içeren yiyecekler( balık, et, tavuk, yumurta, süt ürünleri, kuruyemişler, iyi yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagıl gurubu yiyeceklere hiç ihmal etmemeniz gerekir.

 • Uyku  düzenimiz, uyku genel sağlıkta olduğu gibi saç sağlığı üzerinde de çok önemli bir  etkiyi sahiptir.

 • Stres,Depresyon. Stresten uzak durarak saç dökülmenizi engelleyebilirsiniz.

 • Vitamin eksiklikleri, çinko, B12, Bakır, sistein, folik asit ve Biotin içeren gıdaları eksik etmeyin. Bunlar eksik ise saç dökülme sorunu yaşamanız muhtemel olacaktır.

 • Beslenme alışkanlıkları ve rutinlerinizi , doğru kaliteli besin ve yiyecekleri ,tercih ederek  planlayın.

 • Sigara, alkol tüketimini azaltın. Saça yapılan, sert müdahalelerden kaçının. Saç bakım  ürünlerinize doğru seçin. Yaşınız, saç tipiniz, saç problemleriniz hangi tıp bakımı seçeceğinizde de etkilidir yoksa saçlarınız dökülmezse bile saç kaliteniz etkilenir.Erkek ve kadınlarda hormonal saç kayıpları 


 
 

Kısa bilgilendirme
Anestezi: Gerek yoktur.
Muayene ve uygulama süreci: Duruma göre ortalama 15-30 dakika sürer.
İyileşme süresi: Günlük hayata hemen geri döner.
Kullanım süreci: Aynı nedenlere maruz kalmadığı sürece, sonuçlar devam edecektir.
Uyarı: Hekimimizden bilgi alınız.
Ağrı: Çok hafif.
Sonuç: Durumun yoğunluğun göre, değişik derecelerde iyileşme. Saçlarda canlanma, kalınlaşma, tel sayısında artma

bottom of page