top of page

Kök hücre Fibroblast

heparan-sulfate-anti-aging-480x240.png
barriers-to-skin-health-1-480x240.png

Kök hücre(fibroblast) 

 

Kök hücre ,estetik tıbbın en güncel konulardan biri. Yöntemin popülaritesi son 5 yılda, gençleştirme konusunda, sağladığı pozitif etkiler nedeniyle çok daha artmıştır.

Kök hücreler pek çok organdan elde edilebiliyor. Bazen derin yağ dokusundan, bazen bağ dokudan ,bazen cilt altı yağ dokusundan elde edilir. Bu yöntem ile elde edilen kök hücre yani fibroblast hangi organa giderse o organın hücrelerini taklit ediyor ve çoğalıyor.

 

kök hücre tedavisi nasıl bir yöntem?

 

Kök hücre tedavisinin başlangıcı, hastayı muayene etmek, herhangi bir hastalık veya patolojisinin var olup olmadığını görmek, daha sonra beklentilerini iyice anlamaktır. Hastada herhangi bir problem yoksa, hastadan küçük bir deri bölgesinden, deri parçası alınır. Bu bölge kulak arkası, göğüs altı, karın alt kısmı veya bacak iç tarafı olabilir. En az hasar gören bölge, kulak arkası olduğu için o bölgeden 05 ile 1 milimetre arasında bir doku örneği ve yaklaşık 100 cc yani 10 tüp kan alınır. Alınan doku ve kan örneği ,bu konuyla ilgili özel uzmanlaşmış laboratuarları gönderilir. Laboratuvar ortamında tespit edilenler var ise( Örneğin  bakteri, kanser hücreleri  hasta bu konuda uyarılır. Ancak herhangi bir problem yoksa ortalama 4 ile 6 hafta, fibroblastlar laboratuvar şartlarında üretilir. Başlangıçta yüz binlerce olan fibroblast sayısı bir ay süresince, yüz milyonlarca sayıyı ulaşır  ve bir mililitrede ortalama 8 -10000000 fibroblast bulunduran bu plazmadan, yaklaşık 5 CC( yani yaklaşık 40 ile 50 milyon fibroblast) hastaya enjekte edilmek üzere, ilgili merkeze tekrar geri gönderilir

.

Genç fibroblast yani kök hücre, bölgeye enjekte edildikten sonra nasıl bir süreç başlıyor?

 

Fibroblast istenilen cilt bölgesine enjekte edildikten sonra o bölgedeki eski hücreler genç kök hücreyi taklit etmeye başlıyor, yani yaşlanmış eski hücreler , DNA sı genç kök hücrelerin DNA'sını taklit etmeye başlıyor  ve bölgede bol miktarda kollojen ve elastin sentezi_cc781905 -5cde-3194-bb3b-136bad5cf58d_ oluşmaya başlıyor. Hayaloronoik asit, kollajen ve elastin hem hücreler arasındaki boşlukları dolduruyor, hem de cilde esneklik ve gerginlik kazandırıyor. Dolayısıyla cilt hafif hacim almak la birlikte, gençleşiyor.

 

Kök hücre hangi amaçlar için kullanılır?

 

Cilt gençleştirme, cilt yaralanmaları, yanık, akne ve sivilce izlerinin tedavisi, yüzde  volum kaybı, saç dökülmesi, su çiçeği, leke tedavisi.

 

Kök hücre tedavisi hangi yaş aralığında uygulanıyor?

Herhangi bir yaş aralığı ve cinsiyet ayrımı olmadan,  ihtiyaç duyulan durumların tedavisi için uygulanabilir. Mesela yanık geçirmiş 5-6 yaşındaki çocukta uygulanabildiği gibi, 17- 30 yaşındaki ergenlerde sivilce iz tedavisi, 30- 80 yaş arasındaki kadın ve erkeklerde ise, cilt gençleştirme amaçlırkullanırkullanı

.

Kök hücre kaç seans uygulanıyor?

 

Ortalama 3 seans ayda bir şeklinde uygulanıyor, etkisi daha sonraki zamanlarda uzun bir süre devam ediyor.

Kök hücre tedavisinde ağrı, acı hissi var mı?

 

Başlamadan 20 dakika önce bölgeye anestezik krem sürülüyor ve ince uçlu bir iğne ile yöntem gerçekleşiyor. Daha önce botoks, dolgu maddesi gibi  uygulamaları yaptıran  kişiler, bu yöntem hakkında zaten tecrübe sahibi dırlar.Yöntem Ortalama 15-20 dakika sürüyor ve _cc781905-5cde-3194-bb3b -136bad5cf58d_iş ve sosyal hayatınızı hiçbir şekilde etkilemiyor. Genç Yaşlarda, _cc781905-5CDE-3194-BB3B-136BAD5CF58D_ CILDIMIZ BOL MIKTARDA KOLLAJEN, ELASTIN_CC781905-5CDE-3194-BB3B-136BADE5CF58D_ SALGI.

 

En iyi sonuç Hangi yaş grubunda alınıyor?

 

50 yaş altında genç hücre sayımız, fazla olduğunda çok başarılı sonuçlar alabilirken, daha ileri yaş grubunda yani 60 ile 80 yaş grubunda, kök hücre ve PRP tedavi kombinasyonları çok daha başarılı sonuçlar alabilirken

.

Kök hücre başka hangi alanlarda kullanılır?

 

Kalp ameliyatları,  Ortopedi ve romatoid artrit kullanılan alanlardan birkaç tanesidir.

Kısa bilgilendirme
Anestezi: Lokal krem sürülebilir.
Muayene ve uygulama süreci: Ortalama 15-30 dakika sürer.
İyileşme süresi: Hemen başlar. Günlük hayata hemen geri dönüş
Kullanım süreci: Zamanla sonuçlar artar.
Uyarı: Uygulama yapılan bölgeler ile, uygulama gününde oynamayın.
Ağrı: Çok hafif.
Sonuç: Başarılı .Zaman geçtikçe gözle görülür cilt kalitesinde gençleşme, tonus artma, dayanıklılık artma

bottom of page