top of page

kollojen destekleri,kafa karıştıran sorular

Kollajen tutkal demektir. Organları bir arada tutan, cildimizin yapısını bir arada tutan tutkal. Kollajen temel bir yapı taşı olan, bir proteindir. Ergenlik döneminden sonra, kadınlarda ve erkeklerde her sene kollajen miktarımız %2 oranında azalıyor. Hormonal değişimlerin, top noktası olan, menapoz ve andropoz dönemlerinde ise kollajen miktarı %50 azalmış oluyor. Dolayısıyla erken yaşlardan başlayarak içten dıştan ve sürerek ne kadar kollajen üretebiliyorsak cilt ve organlarımızın yaşı o kadar genç oluyor. Eklem ve kemikler de bu konuya dahil. Sağlıklı yaş almak için en çok temel ihtiyaçlarımızdan birisi hiç şüphesiz kollajendir.

Eskiden hatırlarsanız bir kemik kırığı durumunda veya eklemin kendisini yenilemek zorunda kaldığı durumlarda, annelerimiz hemen bize kemik iliği çorbası yapardı. Kemik iliği çorbasındaki temel madde de tutkal yani kollajendir.En çok hangi durumlar için içilebilir kollajen uygundur?

Sağlıklı yaş alma

Cilt gençleştirme

Kırıklar

Eklem problemleri

Saç dökülmesi

Çok yoğun spor yapan kişiler

Sakatlık riski fazla olan dönemler(yarışlardan önceki dönemler)

Yaş faktörümüzden ziyade yenilenmeye ihtiyaç duyulduğu durumlar

Satın alırken neye dikkat etmeliyiz?

Öncelikle bunun altını çizmeliyim. Eczanelerde ve piyasada çok farklı markalar için içilebilir kollajen mevcut. Eskiden bu ürünleri yurt dışından getiriyorduk. Şimdi ise eczanelerde ve internetten çok sayıda, farklı markalarda kollajen seçenekleri mevcut.

Kollajen seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Dalton ağırlığı (molekül ağırlığı)

Kollajen çok büyük bir molekül. Kolay kolay emilemez. Tablet almaya kalktığınızda çok sayıda tablet almanız gerekecektir. Yani o büyük molekül ağırlıklarını tablete sığdıramazsınız. İçimi de zor. Onun için tabletlerden ziyade toz formu ve likit formu tercih etmeliyiz. En az 10000 mg kollajen içermesi lazım. Bunun altında ise hiç almasanız da olur.

Hidralize kollajen olmalı

Büyük bir molekül olduğu için kolay emilemez. Bu peptitlerin bağırsaklardan emilmesi, sindirilmesi ve biyo yararlanım için hidrolize olması lazım. Yoksa vücüdmnuz bunu kullanamayacak ve organlarınıza yeterince dağılmayacaktır.

Daltonu uygun, hidrolize olmuş ve en az 10000 mg kollajen içermesi lazım. Mesela piyasada 4500000, 3500000 mg kollajen içeren tabletler var. Bunlar yararlı kollajenler değiller.

Kollajen ile birlikte bazı vitaminler olmasına dikkat edin

Yan takviyeler kollajenin emilimini arttırır. En önemli yan takviyelerden C vitamini, biyotini (saç, cilt, tırnak sağlığı), selenyumu ve hylaronik asidi sayabiliriz. Hylaronik asit kollajen gibi çok değerli bir maddedir ve biz estetikte yaptığımız tüm uygulamalarda sürekli, hem kollajen hem de hylaronik asit miktarının artmasını hedefliyoruz. Lazer, mezoterapi, focuslu ultrasound gibi yöntemler hem hylaronik asit hem de kollajen miktarını arttırır. Hylaronik asit kendi ağırlığının 1000 katmanda, su tutma özelliğine sahip olduğundan hem cilde nem ve hem de i hacim verir.Ayrıca içlerinde glikoz olmaması gerekir (diyabet hastalarının kullanabilmesi için). Tedaviye başladıktan sonraki 2 hafta içerisinde, cildinizin kuruluğunun azalması ve kuruluk çizgilerinin açılmasının nedeni de bu hylaronik asit maddesidir

.

İçilebilir kollajen kilo aldırır mı?

Kollojen bir proteindir. Yani eksik olan, eksilen proteinin yerine konma yöntemidir. Kilo ve iştah üzerinde negatif bir etkisi yoktur. Yalnız hyaloronik asit su tuttuğu için, yüzde hacim etkisi yaratabilir.İçilebilir kollajen hangi periyotlarda alınır?

En az 2-3 ay kullanmak şart. Zaten sonuçlar ortalama 3 hafta sonra kendini gösterir. Çünkü cilt kendini 3 haftada bir yeniliyor. 3 ay boyunca her gün 1 sache alınıyor. Sonraki 3 ayda kişisel ihtiyaca göre haftada 1-2 sache alınır. Bazen bazı hastalarda 6 ay ara verip haftada 2 şekilde öneriyoruz.

İçilebilir kollajenin herhangi bir yan etkisi var mı?

Hayır, doğru kullanıldığında herhangi bir yan etkisi yok. Bazı kişilerde ilk 1 haftada hafif sivilceler görülmüştür. Ama onlarda çok kısa sürede kaybolur. İçeriğindeki besin değeri yüksek vitaminlerin (biotin, c vitamini...) Saç dökülmesine de iyi geldiği görülmüştür. Çünkü artık besinlerle bunları yeterince almamız mümkün değil.

Balık kollajeni mi sığır kollajeni mi tercih edelim?

Yapılan klinik araştırmalar balık kollajen ve sığır kollajeni arasında büyük fark olmadığını göstermiştir. Yine de sürekli kemik suyu içen bir ırk olduğumuz için sığır kollajen bize daha yakındır.

Hangi tip kollajen almamız lazım?

Kollajen bir çok alanda tedavi amaçlı kullanılır. Eklem ağıları, kemikler (kırık, çıkık). Yaklaşık 28 tip kollajen mevcut.

Tip I kollajen: Deri ve eklemlerde

Tip II kollajen: Kemik ve eklemlerde bulunur.

Bunların birbirine dönüşüm imkanı da vardır. %75 Tip I kollajen, %25 Tip II kollajenimiz vardır. Ama gerektiği zaman birbirlerine de dönüşebilir.

Tip I kollajen verdiğimiz danışmanlarımızda, onun içindir ki, cilt gençleşme ile birlite diz ağrılarında da azalma oluyor.

Amaç cilt gençleştirme ise Tip I kollajeni seçmeliyiz.

Doç.Dr.Melisa Eczacıbaşı

0212 351 208

www.melisaeczacibasi.combottom of page